Szkoła Podstawowa Nr 3 im. Henryka Sienkiewicza w Żarach

Aktualności

Andrzejki w klasie 1a 18 marca 2017 21:44

30 listopada 2016 w klasie I a odbyły się andrzejki. Rodzice przygotowali słodki poczęstunek. Przeprowadzone zostały różne wróżby: pierwszy but za próg- pierwsze śluby, kolor ulubiony- jakie życie przed tobą, jaki będziesz mieć zawód, co cię czeka, imię przyszłej żony lub męża na sercu przebitym szpileczką. Były też wspólne tańce przy muzyce. Zabawa wszystkim bardzo się podobała i śmiechu było wiele.

Pierwsza pomoc w 1 a 29 marca 2017

29 listopada br. klasa I a przeszła szkolenie pierwszej pomocy. Uczniowie przez kilka zajęć prowadzonych przez panią Małgorzatę Rybnik poznawali zasady reagowania w razie wypadku oraz udzielania pierwszej pomocy. Dzieci otrzymały tekturowe telefony, książeczki do wypełnienia, a na koniec certyfikaty.

Andrzejkowe czary-mary w klasie 2c 29 listopada 2016

29.11.2016 r., w wigilię imienin Andrzeja, w klasie 2c odbyła się ZABAWA ANDRZEJKOWA. Ten dzień był wyjątkowy. Przeznaczenie uchyliło rąbka tajemnicy. Uczniowie, wychowawczyni i niektórzy rodzice spotkali się przy wróżbach i słodkim poczęstunku. W udekorowanej świecami klasie mieli możliwość odczuć klimat andrzejkowej magii. Wśród rekwizytów nie zabrakło elementów astrologiczno-astronomicznych: kart, symboli planet, czarnego kota i „kotła”, jak również „cyganek”, które wróżyły. „Hokus pokus; czary-mary, aby wróżba się spełniła – złóżmy dary!” Dziewczęta i chłopcy, z drżącym sercem losowali imiona swoich przyszłych sympatii, poznawali swoją przyszłość z karteczek, wylosowanych przedmiotów, lanego wosku i ustawianych do wyjścia bucików. Na koniec wszyscy usiedli przy suto zastawionym stole i raczyli się owocami, słodkościami oraz przepysznym soczkiem. Uczniowie kl. 2c wraz z wychowawczynią serdecznie dziękują rodzicom, którzy zaangażowali się w zabawę andrzejkową w naszej klasie.

Spotkanie z Krystyną Zychlą 23 listopada 2016

23.11.2016r. w naszej szkole odbyło się spotkanie autorskie z poetką i pisarką p. Katarzyną Zychlą. Autorka zachęciła uczniów klas 1-3 do wspólnej, językowej zabawy w rymy i skojarzenia. Następnie p. Kasia zaprezentowała fragmenty swoich książek „Zwierzaki rozrabiaki”, „Guziczek. Historie nie byle jakie”.

III Przegląd Piosenki Patriotycznej - ku pokrzepieniu serc 22 listopada 2016

22 listopada br. uczniowie żarskich szkół podstawowych i gimnazjów wzięli udział w III Przeglądzie Piosenki Patriotycznej – ku pokrzepieniu serc. Występy uczniów dopełniły prezentacje zespołów Polskiego Związku Emerytów i Rencistów, Żarskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz dzieci z Miejskiego Przedszkola nr1, które przedstawieniem opartym na motywach noweli Henryka Sienkiewicza pt. „Latarnik” rozpoczęli przegląd.

 

            

Przegląd zorganizowało Stowarzyszenie Oświatowe „Nasza Szkoła” działające przy Szkole Podstawowej nr 3, a współfinansował Burmistrz Miasta Żary. Uroczystość swoją obecnością zaszczycili między innymi Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Elżbieta Maj, radna Lucyna Grzybowicz, dyrektorzy szkół i przedszkoli oraz mieszkańcy Żar. Motywem przewodnim Przeglądu były piosenki związane z Henrykiem Sienkiewiczem. 18 grudnia 2015 r. Senat przyjął uchwałę ustanawiającą rok 2016 Rokiem Henryka Sinkiewicza, a okazją do tego jest 100 rocznica śmierci pisarza, wypadająca 15 listopada. On to poprzez swoją twórczość, publicystykę i działalność społeczną budził świadomość narodową, uczył dumy z polskości, umiłowania ojczyzny i zdolności do poświęceń. W czasach zniewolenia pisał dla pokrzepienia serc, a jego książki zbłądziły pod strzechy. Za „wybitne osiągnięcia w dziedzinie eposu” i „rzadko spotykany geniusz, który wcielił w siebie ducha narodu” został w 1905 roku uhonorowany Nagroda Nobla. Od 1981 r. Henryk Sienkiewicz jest patronem Szkoły Podstawowej nr 3 w Żarach. To właśnie z tych powodów jego twórczość stała się inspiracją dla III Przeglądu Piosenki Patriotycznej, „Naród, który przestaje śpiewać, przestaje istnieć”. Pieśń wyrażała radości i smutki, nadzieje i tęsknoty, opisywała ważne dla dziejów narodu wydarzenia, rejestrowała wrażenia związane z ziemią ojczystą, wiarą i obyczajami. Bogactwo pieśni stanowi o wartości polskiego dziedzictwa kulturowego. Zaprezentowane zostały następujące pieśni: „Hymn sienkiewiczowski”, „Gdybym to ja miała … - piosenka z filmu Krzyżacy”, „Idzie żołnierz borem lasem”, „Pojedziemy na łów”, „Polak nie sługa”, „Bywaj dziewczę zdrowe”, „Warczą karabiny”, „Marsz, marsz Polonia”, „Pierwsza kadrowa”, „Piechota ”, „Pierwsza brygada”, „Rzeka marzeń. Wszystkie zostały opatrzone komentarzem historycznym. Te pieśni i piosenki to nasza historia… Przegląd zakończył się wspólnym odśpiewaniem piosenki „Hej sokoły” przez uczestników i publiczność.

 

Wszystkim uczestnikom i gościom bardzo serdecznie dziękujemy za udział w III Przeglądzie Piosenki Patriotycznej – KU POKRZEPIENIU SERC.

Kontakt

Szkoła Podstawowa nr 3

 

ul. Broni Pancernej 8
68-200 Żary

 

telefon:

068 37 438 45

 

e-mail:

zsp@zary.pl

 

 

 

 

Pobierz raport szkoły ubiegającej się o certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie

Witryny które warto odwiedzić