Szkoła Podstawowa Nr 3 im. Henryka Sienkiewicza w Żarach

Aktualności

Spotkanie z Krystyną Zychlą 23 listopada 2016

23.11.2016r. w naszej szkole odbyło się spotkanie autorskie z poetką i pisarką p. Katarzyną Zychlą. Autorka zachęciła uczniów klas 1-3 do wspólnej, językowej zabawy w rymy i skojarzenia. Następnie p. Kasia zaprezentowała fragmenty swoich książek „Zwierzaki rozrabiaki”, „Guziczek. Historie nie byle jakie”.

III Przegląd Piosenki Patriotycznej - ku pokrzepieniu serc 22 listopada 2016

22 listopada br. uczniowie żarskich szkół podstawowych i gimnazjów wzięli udział w III Przeglądzie Piosenki Patriotycznej – ku pokrzepieniu serc. Występy uczniów dopełniły prezentacje zespołów Polskiego Związku Emerytów i Rencistów, Żarskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz dzieci z Miejskiego Przedszkola nr1, które przedstawieniem opartym na motywach noweli Henryka Sienkiewicza pt. „Latarnik” rozpoczęli przegląd.

 

            

Przegląd zorganizowało Stowarzyszenie Oświatowe „Nasza Szkoła” działające przy Szkole Podstawowej nr 3, a współfinansował Burmistrz Miasta Żary. Uroczystość swoją obecnością zaszczycili między innymi Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Elżbieta Maj, radna Lucyna Grzybowicz, dyrektorzy szkół i przedszkoli oraz mieszkańcy Żar. Motywem przewodnim Przeglądu były piosenki związane z Henrykiem Sienkiewiczem. 18 grudnia 2015 r. Senat przyjął uchwałę ustanawiającą rok 2016 Rokiem Henryka Sinkiewicza, a okazją do tego jest 100 rocznica śmierci pisarza, wypadająca 15 listopada. On to poprzez swoją twórczość, publicystykę i działalność społeczną budził świadomość narodową, uczył dumy z polskości, umiłowania ojczyzny i zdolności do poświęceń. W czasach zniewolenia pisał dla pokrzepienia serc, a jego książki zbłądziły pod strzechy. Za „wybitne osiągnięcia w dziedzinie eposu” i „rzadko spotykany geniusz, który wcielił w siebie ducha narodu” został w 1905 roku uhonorowany Nagroda Nobla. Od 1981 r. Henryk Sienkiewicz jest patronem Szkoły Podstawowej nr 3 w Żarach. To właśnie z tych powodów jego twórczość stała się inspiracją dla III Przeglądu Piosenki Patriotycznej, „Naród, który przestaje śpiewać, przestaje istnieć”. Pieśń wyrażała radości i smutki, nadzieje i tęsknoty, opisywała ważne dla dziejów narodu wydarzenia, rejestrowała wrażenia związane z ziemią ojczystą, wiarą i obyczajami. Bogactwo pieśni stanowi o wartości polskiego dziedzictwa kulturowego. Zaprezentowane zostały następujące pieśni: „Hymn sienkiewiczowski”, „Gdybym to ja miała … - piosenka z filmu Krzyżacy”, „Idzie żołnierz borem lasem”, „Pojedziemy na łów”, „Polak nie sługa”, „Bywaj dziewczę zdrowe”, „Warczą karabiny”, „Marsz, marsz Polonia”, „Pierwsza kadrowa”, „Piechota ”, „Pierwsza brygada”, „Rzeka marzeń. Wszystkie zostały opatrzone komentarzem historycznym. Te pieśni i piosenki to nasza historia… Przegląd zakończył się wspólnym odśpiewaniem piosenki „Hej sokoły” przez uczestników i publiczność.

 

Wszystkim uczestnikom i gościom bardzo serdecznie dziękujemy za udział w III Przeglądzie Piosenki Patriotycznej – KU POKRZEPIENIU SERC.

2a w Bibliotece Miejskiej w ramach Klubu Dyskusyjnego 18 marca 2017

W dniu dzisiejszym, tj. 15 listopada, klasa 2a udała się do Miejskiej Biblioteki w Żarach. Spotkanie odbyło się w ramach Klubu Dyskusyjnego i było zatytułowane 'Dlaczego jestem taki dziwny?' Uczniowie wysłuchali bajki o smokach, które różniły się kolorem, dyskutowali na temat inności, rysowali , czego się boją. Myślą przewodnią spotkania była tolerancja, akceptowanie różnic między ludźmi. 

Międzyszkolny Turniej Sienkiewiczowski 15 listopada 2016

Dokładnie w setną rocznicę śmierci Henryka Sienkiewicza, tj. 15 listopada, w murach naszej szkoły odbył się Międzyszkolny Turniej Sienkiewiczowski. W szranki w konkursie stanęli uczniowie SP nr 5, SP nr 10, Gimnazjum nr 2, Gimnazjum nr 3 i Gimnazjum nr 4.

Uczniowie musieli wykazać się nie tylko znajomością biografii i twórczości patrona naszej szkoły, ale również umiejętnością rozpoznawania ścieżek dźwiękowych z ekranizacji powieści wielkiego polskiego twórcy. W kategoriach szkół podstawowych zwyciężyły ucznnice ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. Polskich Noblistów, wśród Gimnazjów najlepsza okazała się drużyna dziewcząt z Gimnazjum nr 3 w Żarach.

Apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości 10 listopada 2016

10 listopada odbył się uroczysty apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości. W 98 rocznicę odzyskania niepodległości uczniowie klasy VI a przypomnieli atmosferę towarzyszącą odradzaniu się państwa polskiego – od smutku niewoli i tragizmu walki do radości pierwszych dni wolności. Występ uatrakcyjniły pieśni śpiewane przez szkolny zespół wokalny. Uroczysty charakter apelu podkreśliła dekoracja sali oraz odświętne stroje uczniów całej szkoły i biało-czerwone kotyliony. Na zakończenie głos zabrała Dyrektor Szkoły, pani Ewa Tabaczyńska. W krótkim wystąpieniu wypowiedziała się na temat współczesnego rozumienia patriotyzmu. Nad całością czuwała pani Barbara Kościńska, a oprawę muzyczną przygotował pan Sebastian Hubryj.

Kontakt

Szkoła Podstawowa nr 3

 

ul. Broni Pancernej 8
68-200 Żary

 

telefon:

068 37 438 45

 

e-mail:

zsp@zary.pl

 

 

 

 

Pobierz raport szkoły ubiegającej się o certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie

Witryny które warto odwiedzić