Miejskie Przedszkole Nr 1 w Żarach

Wycieczka na ścieżkę edukacyjną 'Dawna Kopalnia Babina' 23 października 2017 20:39

W ramach obchodów Święta Drzewa pięciolatki z grup III i IV wybrały się na ścieżkę edukacyjną „Dawna Kopalnia Babina”. Na ścieżce towarzyszył dzieciom leśnik z leśnictwa Nowe Czaple –p.Grzegorz Rygiel. Odkrył przed dziećmi mnóstwo tajemnic związanych ze ścieżką: opowiedział jak powstawała wieżą widokowa, wskazał odkryte przez ostatni deszcz pokłady węgla brunatnego  na zboczu zejścia nad jezioro „Afryka”, pokazał dzieciom roślinkę, które znajduje się pod ścisłą ochroną / centurię pospolitą zwana tysięcznikiem/. Na koniec wszyscy zjedli  przepyszne pączki- na świeżym powietrzu smakowały wyśmienicie! Pan Grzegorz otrzymał  podziękowania od dzieci a dzieci kartę z pieczątką dokumentującą wejście na wieżę widokową. Na wiosnę wybierzemy się na druga wieżę- w Zielonym lesie, by zdobyć drugą pieczątkę! Każde z dzieci otrzymało również maleńkiego Ciszaka – zwierzątko- maskotkę ufundowaną przez Nadleśnictwo Lipinki.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy pomogli w zorganizowaniu dzieciom wycieczki w tak piękny, słoneczny, jesienny czas :)

Posadziliśmy modrzewie! 15 października 2017 19:13

Korzystając z pięknej piątkowej pogody, trzylatki z grupy I wraz z pięciolatkami z grupy III posadziły w ogrodzie przedszkolnym trzy modrzewie otrzymane od Nadleśnictwa Lipinki w ramach obchodów Święta Drzewa. Niestety prędzej pogoda na to nie pozwoliła, dopiero w piątek  przybył do nas p. Bartek /leśnik z zaprzyjaźnionego Nadleśnictwa /  i pomógł dzieciom sfinalizować  akcję!

Dzieci uważnie się przyglądały jak należy sadzić drzewa  /na jaką głębokość wykopać dołek, jak rozłożyć  korzenie/. Teraz będą opiekowały się naszymi drzewkami  i patrzyły czy dobrze rosną i czy niczego im nie brakuje. Pan Bartek podpowiedział, że  dzieci mają się nie martwic jak w najbliższym czasie drzewkom spadną  igły… bo modrzew jest jednym z niewielu drzew iglastych które te igły gubią przed przyjściem zimy. Bardzo dziękujemy p. Bartkowi za cenne rady i pomoc przy sadzeniu drzew :)

Święto Drzewa 2017 15 października 2017 18:48

10 października wszystkie nasze przedszkolaki  obchodziły Święto Drzewa. W ramach obchodów dzieci uczestniczyły w spotkaniu z p. leśnikiem Bartłomiejem  Michalskim/starszym specjalistą służby leśnej do spraw urządzania lasu J/, który doskonale  wytłumaczył dzieciom hasło tegorocznej akcji „Drzewo-Przyjaciel” . Dzieci układały piękne, kolorowe puzzle odgadując po kolei  nazwy zwierząt żyjących w kolejnych segmentach drzewa. Potem była super zabawa na kole fortuny ! Niektóre pytania były naprawdę łatwe dla leśnych detektywów.  W międzyczasie przedszkolaki mogły poznawać zmysłami różnego rodzaju szyszki na koniec  zadawały p. Bartkowi swoje pytania.  

Każdy otrzymał super malowankę a pan Bartek upominki wykonane przez dzieci :)

Zaplanowane na ten dzień, sadzenie modrzewi  w ogrodzie przedszkolnym przenieśliśmy na  inny dzień. Pogoda tego dnia nas nie rozpieszczała mimo to dzień upłynął nam w bardzo milej atmosferze w otoczeniu pięknych dekoracji /plakatów drzew/ wykonanych przez dzieci poszczególnych grup wraz z nauczycielami. Dziękujemy p.Barkowi i Nadleśnictwu Lipinki Łużyckie za pomoc w zorganizowaniu tego tak bardzo lubianego przez dzieci Święta a Stowarzyszeniu Ekologiczno-Kulturalnemu „Klub Gaja” za inspirację!

 

'Mały miś w świecie wielkiej literatury' 08 października 2017 13:42

To projekt, w którym uczestniczą w tym roku szkolnym nasze przedszkolaki. Celem projektu jest rozwijanie czytelnictwa  u dzieci a powstał wg. pomysłu p. Anety Konefal. Miś Bruno wędruje po całym przedszkolu, po wszystkich grupach przedszkolnych a każda z nich ma za zadanie przyjąć Go z radością, umieścić w honorowym kątku sali- najlepiej przy kąciku książki – i przeczytać ciekawą bajkę lub wierszyk. Bruno nosi ze sobą plecaczek a w nim Pamiętnik ze spotkań z dziećmi, w którym należy umieścić  ilustrację do czytanej bajki.

 

Dotychczas miś Bruno odwiedził  już grupy I, II i III. Posłuchał opowieści o latawcu /maluszki/, kotku /czterolatki/ i o Plastusiu /pięciolatki  z gr. III/.   W pięciolatkach posłuchał nawet fragmentów opowieści o Plastusiu w dwóch wersjach językowych: polskiej i niemieckiej! Dzieci ulepiły mu potem małe ludziki z plasteliny a Ola wraz z Sonją /naszą niemiecką wolontariuszką/ wykonały ilustrację do misiowego pamiętnika.

Projekt bardzo się dzieciom podoba.  Miś Bruno już w krótce odwiedzi kolejne grupy :)

Owocowo-warzywny tydzień w grupie III 08 października 2017 10:35

Owocowo-warzywny tydzień  w grupie pięciolatków był bardzo pracowity!

Dzieci wykonywały różnorodne działania: od rysowania warzyw i owoców, poprzez próbowanie owoców  mało znanych zakupionych samodzielnie podczas wycieczki do warzywniaka, po prace kulinarne z elementem matematycznym. Najwięcej radości  sprawiło dzieciom wykonywanie owocowych szaszłyków według kodu!  Nawlekały na patyczki kawałki owoców według  ściśle określonego kodu wyznaczonego na  tabliczkach w formie obrazkowej, dzieci juz czytające odczytywały nazwy utworzone z liter. Przedszkolaki doskonaliły postrzeganie wzrokowe i umiejętność tworzenia regularności.

Na koniec  była degustacja i dużo śmiechu :)

 

Kontakt

Miejskie

Przedszkole nr 1

 

ul. Parkowa 10
68-200 Żary

 

telefon:

(68) 3743927

 

e-mail:

zsp@zary.pl

 

 

 

Kontakt z dyrektorem

dla Rodziców:

zsp.dyrektor@o2.pl

 

 

 

Nasze Projekty

2019/2020