Miejskie Przedszkole Nr 1 w Żarach

Współpraca partnerska

Polsko-niemiecka współpraca partnerska przedszkoli: MP nr 1 Żary i „Regenbogen” z Weißwasser

Do priorytetowych działań naszej placówki należy współpraca partnerska z przedszkolem niemieckim „Regenbogen” z Weißwasser. Początki naszych działań datujemy na wiosnę 2003, kiedy to nauczyciele z przedszkoli: polskiego i niemieckiego, spotkali się w Żarach na pierwszej wspólnej Radzie Szkoleniowej. Po ustaleniu zasad współpracy oraz wytyczeniu wspólnych celów, spotykać zaczęły się dzieci. 

 

W ciągu roku szkolnego realizujemy wspólnie około czterech projektów, zwracając szczególna uwagę na to, by były one dla dzieci atrakcyjne i dawały im radość z przebywania ze sobą. Nieodzownym elementem niemal każdego spotkania dzieci jest, poza realizacją głównych elementów spotkania, zapewnienie dzieciom czasu na nieskrępowaną, swobodna zabawę. To ona tak naprawdę sprzyja dzieciom w nabywaniu umiejętności samodzielnego komunikowania się z osobą porozumiewającą się innym językiem. Efekty tych prób dla nas nauczycieli są zaskakujące… Okazuje się bowiem, że małe dzieci nie mają ograniczeń w komunikowaniu się, potrafią to robić doskonale pomimo barier językowych, częściej i chętniej niż my dorośli, posługują się kodem analogowym. 

 

Prowadzenie partnerskiej wymiany dzieci skłoniło koordynatorów wymiany /mgr Monikę Siwą i Elke Kindermann/ do udziału w szeregu szkoleń, warsztatów i innych form doskonalenia w celu poznania metod ułatwiających dzieciom komunikacje podczas spotkań. Efektem tych doskonaleń jest nawiązanie współpracy z Ośrodkiem Kultury i Pracy Socjalnej Turmvilla w Bad Muskau oraz  Polsko-Niemiecką Współpraca Młodzieży - instytucją finansującą spotkania dzieci i młodzieży. Współpraca wzbogacona została w nowe nieznane dotąd metody takie jak: animacja językowa czy imersja. Zastosowanie tych metod w praktyce ukazało się w wielu artykułach publikowanych w ogólnopolskich czasopismach związanych z edukacją przedszkolną, których autorka jest koordynator wymiany z przedszkola w Polsce.

 

Współpraca z przedszkolem niemieckim z Weißwasser jest bardzo ważnym elementem funkcjonowania naszego przedszkola. Należy tu dodać, że wszelkie działania z nią związane były działaniami pionierskimi. W naszym mieście /w Żarach/ jesteśmy jedyną placówka przedszkolną, która na stale organizuje polsko-niemieckie spotkania przedszkolaków.

 

Wiosną 2013 roku przedszkola świętowały dziesięciolecie współpracy. 

Galeria

„Abschied vom Schneemann/ Pożegnanie bałwanka”

 polsko -niemieckie spotkanie przedszkolaków

17 lutego 2016r.  przedszkolaków z gr. II z Miejskiego Przedszkola nr 1 odwiedziły przedszkolaki z niemieckiego przedszkola „Regenbogen” z Weiβwasser. Wspólne spotkania w Polsce i w Niemczech są dla dzieci wielkim świętem i przyjemnością :)

 

Tym razem przedszkolaki bawiły się z wykorzystaniem piosenek i tańców bałwankowych oraz animacji językowych przygotowanych przez Eileen /naszą niemiecką wolontariuszkę/. Dzieci niemieckie zaprezentowały krótki występ okraszony brawami, wręczyły rówieśnikom kwiaty na przyjście wiosny. Podczas działań plastycznych każde z dzieci wykonało skarpetkowego bałwanka. Dzieci miały czas na wspólna zabawę dowolną i posiłek. Na koniec odśpiewały niemiecką piosenkę o przyjaźni:) Naszym spotkaniem wywołaliśmy uśpioną zimę- zaczął sypać śnieg!


Dziękujemy przedszkolakom z Niemiec za wspaniałe odwiedziny!

 

Piosenka na powitanie https://www.youtube.com/watch?v=6nQF-QaB83o 

Występ dzieci niemieckich  https://www.youtube.com/watch?v=jfyFFHAnMVk

W ogrodzie stoi bałwan! https://www.youtube.com/watch?v=FmJDN-RoEAA

Budujemy bałwanki -animacje językowe https://www.youtube.com/watch?v=gqKuVubPV7Q

 

Galeria ze spotkania

Polsko-niemieckie obchody Dnia Przedszkolaka - 20.09.2016 Weisswasser

20 września 2016 r. nasze przedszkolaki  udały się do Weisswasser, by wspólnie z przedszkolakami z partnerskiego przeszkola „Regenbogen” realizować projekt z okazji Dnia Przedszkolaka. Przedszkola współpracują ze sobą od 2003 roku – dzieci wspólnie spotykają się, jeżdżą na wspólne wycieczki, śpiewają, tańczą i działają twórczo.
Tym razem dzieci podzielone na sześć kolorowych grup uczestniczyły w wielu ciekawych zabawach-działaniach odkrywających tajemnice matematyki, fizyki, chemii. Dowiedziały się, co powinny jeść by mogły być zdrowe i samodzielnie, podczas zabaw, dokonywały wyboru zdrowych produktów, które powinny zjeść w ciągu dnia. Prowadziły doświadczenia związane z rozpuszczaniem cieczy, uczestniczyły w zabawach , których głównym elementem był dźwięk.
Kulminacyjnym punktem wszystkich przedszkolnych projektów jest wspólna zabawa ,w której dzieci uczestniczą pomimo barier językowych- tak tez było i tym razem. Dzieci bawiły się wspólnie w ogrodzie przedszkolnym również przy muzyce i pląsach z wykorzystaniem piosenek polskich i niemieckich. Projekt mógł być zrealizowany dzięki współpracy przedszkoli z PNWM. Przedszkolaki z Polski dziękują niemieckim Przyjaciołom za zaproszenie i wspaniałą zabawę!
Tegoroczne obchody Dnia Przedszkolaka uważamy za szczególnie udane :)

Galeria projektu

Zabawy z energią/ Spaβ mit Energie

„Spaβ mit Energie/ Zabawy z energią” pod tym hasłem 16 lutego 2017 r. spotkały się nasze  przedszkolaki  i przedszkolaki z „Regenbogen” w Weiβwasser. Spotkanie odbyło się w ramach wzajemnej polsko-niemieckiej współpracy, tym razem  dzieci z przedszkola niemieckiego przyjechały do nas. Tematem przewodnim spotkania były zabawy z energią, podczas których dzieci dowiedziały się do czego człowiek potrzebuje energii, jakie są źródła jej uzyskiwania oraz różnice między tradycyjnymi źródłami /nieodnawialnymi/ a  źródłami odnawialnymi. Podczas działań praktycznych, technicznych i prowadzonych  doświadczeń dzieci  eksperymentowały z powietrzem, wodą i biomasą. Wykonywały swoje własne wiatraki, zabawki z użyciem powietrza, brykiety z trocin i wiązki z wierzby energetycznej.  Nie zabrakło czasu na wspólne animacje językowe i piosenki  oraz zabawę dowolną dzieci, która jest ważnym elementem podczas polsko- niemieckich spotkań przedszkolaków. 

Koordynujący projekt wychowawcy dołożyli wszelkich starań by trudny temat był dla dzieci jak najbardziej zrozumiały, mając świadomość, ze właśnie to pokolenie już od najmłodszych lat powinno nabywać  wiedzę jak dbać o środowisko naturalne, jak wykorzystywać energię wiatru, słońca, wody by oddychać czystym powietrzem zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju.

Na pożegnanie dzieci odśpiewały hymn wzajemnych spotkań, piosenkę o przyjaźni pt.  „So gros wie ein Baum”, każdy z uczestników otrzymał dyplom oraz folder zawierający teksty  piosenek i trudnych zwrotów.

 Serdecznie dziękujemy rodzicom dzieci czteroletnich za pomoc przy realizacji projektu a przyjaciołom z Niemiec  za odwiedziny w naszym przedszkolu. Projekt przygotowały: p. Monika -koordynator współpracy polsko-niemieckiej, wraz  z Anne -wolontariuszką niemiecką, która od września towarzyszy dzieciom w przedszkolu w ramach projektu Partner-Wolontariat Tandemowy. Przy realizacji pomogły: p. Kasia, P.Natalia, p. Ela i p. Ewelina /mama czteroletniej Hani/.

Dziękujemy!

Galeria projektu

'Energia bez granic' Projekt w Niemczech

14 września 2017 r. przedszkolaki z naszego przedszkola /pięciolatki z gr.III/ wraz z przedszkolakami z niemieckiego przedszkola „Regenbogen” z Weisswasser spotkały się w Niemczech, by wspólnie zrealizować projekt pt. ”Energie grenzenlos fur Kinder/ Energia bez granic dla dzieci”.

Tym razem dzieci zgłębiały  tajniki związane z powstawaniem, sposobami eksploatacji i wykorzystania węgla brunatnego. Udały się do kopalni w Reichwalde, gdzie mogły na własne oczy zobaczyć jak wygląda kopalnia odkrywkowa węgla brunatnego. Dowiedziały się dokąd trafiają olbrzymie i  te mniejsze głazy, które wyłaniają się z ziemi przy wydobyciu węgla- do Findlingsparku w Nochten! Dzieci odwiedziły ten Park Krajobrazowy, by sprawdzić jak kamienie są wykorzystywane i jak rośnie  Drzewko Przyjaźni posadzone w 2005 roku przez przedszkolaków z obydwu przedszkoli. By zdrowo rosło, wspólnie odśpiewaliśmy mu hymn o przyjaźni, który towarzyszy naszym spotkaniom.

Na koniec dzieci pobawiły się /jak na spotkania przedszkolaków przystało/ na placu zabaw stworzonym w Parku specjalnie dla dzieci –jego forma, niczym z epoki Kamienia Łupanego, zachwyciła małych ekologów.

Polskim i niemieckim przedszkolakom  podczas spotkania towarzyszyła Mrówka –postać stworzona specjalnie dla naszego Projektu.

Serdecznie dziękujemy naszym przyjaciołom z niemieckiego przedszkole „Regenbogen” i ze Stazion fur Technik za wspaniałą organizację i niezapomniane przeżycia :)

Galeria Projektu

Jubileusz współpracy partnerskiej -16 marca 2018

16 marca, nasze przedszkolaki  wraz z przedszkolakami  z „Regenbogen” Weiβwasser obchodziły  jubileusz piętnastolecia wzajemnej współpracy partnerskiej. Tego dnia dzieci realizowały w Żarach całodniowy projekt ekologiczny „Windenergie/ Energia wiatru”.  W ramach projektu dzieci wykonywały elementy do makiety miast /Żary-Weisswasser/ i kodowały drogi dla ozobotów, tworzyły wiatrowe zabawki,  wzięły udział w uroczystym spotkaniu w sali konferencyjnej żarskiego Urzędu Miasta, uroczyście odsłoniły tablicę upamiętniającą 15 lat wzajemnej współpracy umieszczoną na drewnianym wiatraku placu zabaw w „Jedynce”. Taki sam wiatrak stanie na placu zabaw w „Regenbogen”.

                Dzień dostarczył dzieciom wielu emocji, zwłaszcza wspólny występ w Ratuszu. Ramię w ramię, w parach polsko-niemieckich dzieci odśpiewały swój ulubiony repertuar, który wykonują  na co dzień podczas realizacji wspólnych projektów. W uroczystym spotkaniu towarzyszyli dzieciom obecni dyrektorzy przedszkola polskiego i niemieckiego /p. Ewa Tabaczyńska i Steffanie Grϋnler/, była dyrektorka przedszkola niemieckiego /p. Liane Kościecha/,  p. Angela Paulke /sekretarz do spraw przedszkoli w Ratuszu Weiβwasser/, przedstawiciele Station fϋr Technik Weiβwasser oraz dyrektorzy żarskich przedszkoli i szkół. Z-ca burmistrza miasta Żary, p. Olaf Napiórkowski, gratulował dzieciom wspaniałego jubileuszu i wraz z p Naczelnik Wydziału Oświaty, p. Elżbietą Maj wręczył dzieciom słodkie upominki.

Projekt finansowany był w funduszy Euroregionu Neise-Nisa- Nysa, Interreg Polska-Sachsen.

Na zakończenie dzieci otrzymały dyplomy i materiały ufundowane m.in. przez Wydział Promocji Miasta i Straż Miejską Żary.

Serdecznie dziękujemy Wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia spotkania dzieci: rodzicom dzieci pięcioletnich MP nr 1 – za pomoc graficzną, edytorską, wydawniczą i florystyczną; firmie Vero Arte ze Szczecina za tablice upamiętniające współpracę, firmie Creative Studio Reklamy z Grabika za projekt graficzny i wykonanie koszulek dla uczestników projektu, wszystkim polskim i niemieckim pomagającym w realizacji projektu  za energię i zaangażowanie.

 Koordynatorami projektu były: Elke Kindermann /Niemcy/ i Monika Siwa /Polska/.                                                    

Jubileusz współpracy

 Projekt:  Sonnenenergie/ Energia słońca

7 czerwca, nasze przedszkolaki z gr. III spotkały się z przedszkolakami z partnerskiego przedszkola „Regenbogen” w Weiβwasser, by wspólnie zrealizować projekt „Sonneenergie/Energia słońca”.

Tym razem dzieci spotkały się w ośrodku Station für Technik, Naturwissenschaften, Kunst – Weißwasser. Po wspólnej zabawie na powitanie, dzieci podzielone na cztery grupy eksperymentalne wzięły udział w zabawach: „Gra słoneczna”, „Wywoływanie tęczy”, „Łapanie promieni słonecznych”, „Obrazy malowane słońcem”. Wspólne działania przyniosły dzieciom wiele radości!

Nie zabrakło też poczęstunku i wspólnej zabawy na placu i w otoczeniu ośrodka.

Serdecznie dziękujemy: Claudia Muller i Andrea Platzk /Stazion/ oraz nauczycielom „Regenbogen” za przygotowanie dla nas super zabawy!

Projekt finansowany był z Euroregionu Nysa, był spotkaniem w ramach realizacji dwuletniego programu „Energia bez granic dla dzieci”.

 

Galeria projektu

Projekt: Muzeum w  Sagar

16 października nasze przedszkolaki udały się do Niemiec, by wspólnie z przedszkolakami z partnerskiego przedszkola „Regenbogen” z Weiβwasser spotakć się w ramach Projektu „Energia bez granic dla dzieci”. Tym razem dzieci udały się wspólnie do Muzeum w Sagar, by zobaczyć i przeżyć przeszłość naszych przodków. W radosnej atmosferze, pracując w czterech grupach, dzieci zwiedzały muzeum, wyrabiały mydło, wykonywały eksperymenty z wodą. Jednak najwięcej radości sprawiło dzieciom pranie!

Serdecznie dziękujemy naszym partnerom niemieckim: nauczycielom i wychowawcom z Regenbogen i animatorom ze Stazion fur Technik za wspaniała zabawę!!!

Geleria Projektu w Sagar

Kontakt

Miejskie

Przedszkole nr 1

 

ul. Parkowa 10
68-200 Żary

 

telefon:

(68) 3743927

 

e-mail:

zsp@zary.pl

 

 

 

Kontakt z dyrektorem

dla Rodziców:

zsp.dyrektor@o2.pl

 

 

 

Nasze Projekty

2019/2020