Miejskie Przedszkole Nr 1 w Żarach

Teatr 'Bez Nazwy'

Kilka słów o nas...

Małe dzieci, dzieci przedszkolne, uwielbiają zabawy w teatr. Wiemy to z własnych doświadczeń. Jużod wielu lat  prowadzimy w naszym przedszkolu grupę teatralną „Bez Nazwy”. Pierwszy spektakl „Stoliczku nakryj się!” dzieci zagrały na deskach „Luny” a potem Międzyrzeckiego Domu Kultury w 1999 roku.

Nazwa grupy jest celowa - co jakiś czas aktorzy po prostu nam się zmieniają i tak samo mogłaby się zmieniać nazwa… ale czy wtedy byli byśmy rozpoznawalni? Nasza nazwa z czasem stała się „naszą marką – rozpoznawalna w naszym teatralnym otoczeniu.

 Największą bolączką animatorów pracujących z tak małymi dziećmi zdaje się być dobór odpowiedniego scenariusza do realizacji z dziećmi. Lata poszukiwań utwierdzają nas  w przekonaniu, iż scenariusz należy napisać samemu, dla konkretnej grupy dzieci, biorąc pod uwagę jej predyspozycje, aktywność a najlepiej razem z dziećmi podczas wspólnych zabaw teatralnych. Ekspresja dzieci, ich sposób odtwarzania ról często same nasuwają nam temat, który dzieci „zagrają” dobrze. Z tego tez względu, wszystkie grane przez nas spektakle oparte są na scenariuszach autorskich.

Tematów nie należy szukać daleko- najlepiej w najbliższym otoczeniu dziecka, bądź w klasyce literatury dziecięcej znanej dzieciom z ust rodziców, czy babć.

Cieszy nas, że zabawa w teatr lubiana jest przez tak małe dzieci, zwłaszcza, że żyjemy w dość specyficznej rzeczywistości. Rzeczywistości „krzyczących” z monitora telewizyjnego kolorowych bajek i nie koniecznie rozwijających dzieci kreatywnie gier komputerowych. Zabawa w teatr pozwala dzieciom przenieść swoje kłopoty, problemy w świat teatru, który kojarzy im się z magią i bajką.

Tutaj fikcja i rzeczywistość mieszają się. Dzieci tworzą nowy świat – świat dziecięcych marzeń. Nabierają odwagi i optymizmu, wierzą, że wszelkie problemy można pokonać.

Teatr to jedna z najwspanialszych form pracy z dziećmi przedszkolnymi. W naszym przedszkolnym środowisku jest szczególnie doceniana przez naszą społeczność i przez rodziców, którzy razem z nami przeżywają spektakle i pomagają przy ich realizacji. Nasze teatralne dokonania  dokumentują dyplomy, statuetki i inne trofea zgromadzone w honorowym miejscu - gablota w wejściu do przedszkola. Zapraszamy do jej przesledzenia :)

Prowadzenie w naszym przedszkolu grupy teatralnej „Bez Nazwy” to prawdziwa radość i duma…

                                                                                                                                    Animatorki grupy: p. Ewa Lorenc i Monika Siwa

 

 

 

 

'Podarunek z Nieba' 

30 stycznia 2019 w Tatarze Lubuskim im. Leona Kruczkowskiego w Zielonej Górze odbył się Finał Lubuskich Spotkań Jasełkowych, w którym udział wzięła również i nasza przedszkolna grupa teatralna „Bez Nazwy”. Do finału grupa otrzymała Nominację podczas odbywających się w żarskiej „Lunie” w dniu 11 stycznia Okręgowych Spotkań Jasełkowych.

W tym roku dzieci zaprezentowały spektakl pt. „Podarunek z Nieba” - to spektakl  dotykający spraw codziennych współczesnych rodziców poświęcających się pracy zawodowej a w tym przypadku pracy z niesieniem pomocy innym ludziom. Tak bardzo są tym pochłonięci, że najzwyczajniej w świecie  brakuje im czasu na przygotowaniu świąt dla swojej rodziny.  Rodzina otrzymuje jednak  Podarunek z Nieba w postaci grupy rezolutnych aniołów i ukochanej babci. To dzięki nim wszystko jest jak należy…  wysprzątany dom, ubrana choinka, dzieci umiejące śpiewać kolędy i pachnące pomarańcze. I właśnie do takiego domu przychodzi  Rodzina Święta i towarzyszący jej pasterze, królowie i aniołowie. Finał okraszony cudowna piosenką pt. „Podarunki z nieba” /Zozi/.

 

W finale udział wzięło dwanaście grup teatralnych z całego województwa.

Nasze przedszkolaki zdobyły tytuł Laureata!

W imieniu grupy nagrodę odebrał Olek wraz z tatą, którzy zostali na ogłoszenie wyników Jury -dziękujemy.

Serdecznie gratulujemy naszym małym aktorom!

 

  

 

 

Kontakt

Miejskie

Przedszkole nr 1

 

ul. Parkowa 10
68-200 Żary

 

telefon:

(68) 3743927

 

e-mail:

zsp@zary.pl

 

 

 

Kontakt z dyrektorem

dla Rodziców:

zsp.dyrektor@o2.pl

 

 

 

Nasze Projekty

2019/2020