Miejskie Przedszkole Nr 1 w Żarach

« Powrót
Wynalazki! 10 marca 2019 12:32

Nasze przedszkolaki lubią zgłębiać różne tajemnice… Tym razem temat „Wynalazki”!

Dzieci starsze /z grupy III/ odpowiadały sobie na pytania: Co to są wynalazki?  Czy to tylko rzeczy stare, używane w dawnych czasach? Do czego służą człowiekowi wynalazki i które z nich okazały się dla człowieka najcenniejsze…  Odpowiedzi udało się udzielić  miedzy innymi dzięki wspaniałym przedmiotom przygotowanym również przez rodziców. Przedszkolaki mogły przetestować bardzo stare wynalazki takie jak: mające ponad sto lat żelazko z duszą po prababci Anitki, młynki do mielenia pieprzu, tarka do prania,  lampa naftowa, maszyna do pisania, kompas  i te troszeczkę młodsze: radio na prąd, magnetofon na kasety, gierka, latarki… by dojść do całkiem nowoczesnych jak podpórka do smartfona czy wycieraczka samochodowa...

Okazuje się, że wynalazki są wokół nas -trzeba się tylko uważnie  rozejrzeć.

Ciekawym wynalazkiem, który zadziwił dzieci był przyniesiony przez Mikołaja, silnik Stirlinga działający na wskutek zmian temperatury. Naprawdę działał- dzieci to sprawdziły!

Na koniec tygodnia dzieci pięknie recytowały wierszyk „Wynalazki” w przyniesionej przez Michała makiecie TV. Brawo!

Młodsze, czterolatki z grupy VII, miały możliwość przyjrzeć się  z bliska przedmiotom, które dawniej nie wymagały elektryczności, takim jak lampa naftowa czy żelazko. Dowiedziały się również dlaczego 'żelazka posiadały duszę' i miały możliwość  prasować takim żelazkiem. Ponadto dzieci poznały różne sposoby komunikowania się, zapoznały się z zasadami bezpiecznego 'surfowania' w sieci oraz dowiedziały się jakie mogą na nie czyhać niebezpieczeństwa w sieci Internet. Na zakończenie, przy wsparciu nauczycieli napisały na klawiaturze komputera własne imię oraz kształtując motorykę małą wykonały wspólną pracę plastyczną przedstawiającą różne wynalazki, dawne i współczesne.

 

Kontakt

Miejskie

Przedszkole nr 1

 

ul. Parkowa 10
68-200 Żary

 

telefon:

(68) 3743927

 

e-mail:

zsp@zary.pl

 

 

 

Kontakt z dyrektorem

dla Rodziców:

zsp.dyrektor@o2.pl

 

 

 

Nasze Projekty

2019/2020