Miejskie Przedszkole Nr 1 w Żarach

Teatr 'Bez Nazwy'

Małe dzieci, dzieci przedszkolne, uwielbiają zabawy w teatr. Wiemy to z własnych doświadczeń. Już od ponad dziesieciu lat prowadzimy w naszym przedszkolu grupę teatralną „Bez Nazwy”.

 

Nazwa grupy jest celowa - co roku bowiem pracujemy z nowymi dziećmi /6-latki/ nad nowym spektaklem i co roku moglibyśmy nazywać się inaczej. Największą bolączką animatorów pracujących z tak małymi dziećmi zdaje się być dobór odpowiedniego scenariusza do realizacji z dziećmi.

 

Lata poszukiwań i eksperymentów /prowadzimy w przedszkolu teatr już od dziesieciu lat/ utwierdzają nas jednak w przekonaniu, iż scenariusz należy napisać samemu, a najlepiej razem z dziećmi podczas wspólnych zabaw teatralnych. Ekspresja dzieci, ich sposób odtwarzania ról często same nasuwają nam temat, który dzieci „zagrają” dobrze – tak jak to czują.

 

Tematów nie należy szukać daleko- najlepiej w najbliższym otoczeniu dziecka, bądź w klasyce literatury dziecięcej znanej dzieciom z ust rodziców, czy babć.

 

Cieszy nas, że zabawa w teatr lubiana jest przez tak małe dzieci, zwłaszcza, że żyjemy w dość specyficznej rzeczywistości. Rzeczywistości „krzyczących” z monitora telewizyjnego kolorowych bajek i nie koniecznie rozwijających dzieci kreatywnie gier komputerowych. Zabawa w teatr pozwala dzieciom przenieść swoje kłopoty, problemy w świat teatru, który kojarzy im się z magią i bajką.

 

Tutaj fikcja i rzeczywistość mieszają się. Dzieci tworzą nowy świat – świat dziecięcych marzeń. Nabierają odwagi i optymizmu, wierzą, że wszelkie problemy można pokonać.

Kontakt

Miejskie

Przedszkole nr 1

 

ul. Parkowa 10
68-200 Żary

 

telefon:

068 37 438 45

 

e-mail:

mp1zary@o2.pl

 

Nasze Projekty 2018/2019