Miejskie Przedszkole Nr 1 w Żarach

« Powrót
Spotkanie z p. Rafałem Szymczakiem 28 marca 2019 19:22

28 marca, niemal wszystkie grupy przedszkolaków /w trzech turach/, uczestniczyły w spotkaniu z p. Rafałem Szymczakiem- regionalistą, pasjonatem i jak się okazuje naszym absolwentem! Tak, jako małe dziecko uczęszczał do naszego przedszkola.

Pana Rafała gościliśmy już drugi raz, tym razem opowiedział nam o tradycjach łużyckich na ziemiach żarskich związanych z wiosną i Wielkanocą m. inn. Maslenica, Jatsowa Woda, Jatsowy Wogeń, Walkowanje jajow. Dzieci dowiedziały się na czym polegało camprowanie- tuż przed Wielkim Postem.

Pan Rafał opowiedział o tym, jak na naszych ziemiach żarskich uprawiano len i co z niego potem powstawało i jak wyglądały łużyckie stroje ludowe. Zademonstrował dzieciom łodygi lnu i maleńkie nasionka siemienia lnianego. Przygotował  dla dzieci przepyszną niespodziankę – twarożek na krakersach posypany siemieniem lnianym i z olejem lnianym we współczesnej wersji – pychotka!

Na koniec pan Rafał zademonstrował nam stare zdjęcia i opowiedział o naszym budynku przedszkolnym- okazało się, że nasz budynek powstał w 1914 roku, ma dokładnie 105 lat i na początku wcale nie był przedszkolem, tylko siedzibą starosty powiatowego zwanego landratem. Zdjęcia z tego okresu zdobią nasz przedszkolny hol.

Przedstawiciele poszczególnych grup podziękowały Panu Rafałowi za super ciekawe spotkanie własnoręcznie wykonanymi upominkami.

Panie Rafale… dziękujemy za wspaniale spotkanie! Mamy nadzieję, że w główkach naszych przedszkolaków zamieszka choć parę ważnych informacji na temat naszych łużyckich tradycji.

Z całego serca dziękujemy za poświęcony nam czas!

Kontakt

Miejskie

Przedszkole nr 1

 

ul. Parkowa 10
68-200 Żary

 

telefon:

(68) 3743927

 

e-mail:

zsp@zary.pl

 

 

 

Kontakt z dyrektorem

dla Rodziców:

zsp.dyrektor@o2.pl

 

 

 

Nasze Projekty

2019/2020